صفحه نخست > راهنمای آشپزی > طرز تهیه نان شیرمال ترکی خانگی

طرز تهیه نان شیرمال ترکی خانگی

سال هاست که نان شیرمال یکی از سوغاتی‌های خوشمزه و پر طرفدار میان ایرانیان است. اما شواهد نشان می‌دهد تهیه نان شیرمال ترکی از دیرباز میان ایرانیان رایج بوده است.

این خوراکی ساده ولی خوشمزه از شیر، روغن و آرد گندم تهیه می‌شود. بنابراین می‌توان آن را یکی از نان‌های ساده ایرانی دانست. اما چه چیزی باعث شده این خوراکی طرفداران خاصی داشته باشد؟

با ورود غذاهای خارجی بسیاری از افراد به آن‌ها تمایل پیدا کردند. اما خوراکی‌های ایرانی همیشه جایگاه خود را میان مردم دنیا داشتند. به طوری که امروز در قلب اروپا و شرق آسیا می‌توانید نان شیرمال ترکی بیابید!

برخی معتقدند تاریخ ابتدایی نان شیرمال به کشور ترکیه و استانبول باز می‌گردد. تعدادی هم اعتقاد دارند این خوراکی از ایران به ترکیه راه یافته است. به هر حال هر طور که هست؛ نان شیرمال ترکی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یک عصرانه عالی است.

مواد لازم تهیه نان شیرمال ترکی:

  • روغن: ۶-۵ فنجان و3/2 فنجان
  • تخم مرغ (زرده): ۲ عدد
  • شیر: ۱ فنجان
  •  شکر: 3/2فنجان
  • خمیر مایه تازه: ۱ قاشق سوپ خوری
  • نمک: ۱ قاشق چای خوری
  •  آب ولرم: به مقدار لازم
  • زنجبیل در صورت تمایل: ۱ قاشق چای خوری
  • کنجد: 3/1 فنجان
  • کره و شیر: به مقدار لازم

اصول تهیه نان شیرمال ترکی:

برای تهیه بسیاری از نان‌ها از خمیرمایه استفاده می‌شود. برای تهیه این نان نیز لازم است حدود یک قاشق مرباخوری شکر را به همراه خمیرمایه در آب حل کنید.

برای این کار بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. چرا که خمیر شما باید طراوت خود را حفظ کند. در مرحله بعد باید حدود ده دقیقه صبر کنید تا خمیرمایه آماده شود.

یک کاسه بزرگ بردارید و آرد را با باقی مانده شکر مخلوط کنید. به مخلوطی که به دست آورده‌‌اید زرده تخم مرغ، نمک و روغن را نیز اضافه کنید. خوب به هم بزنید. به طوری که آرد در شیرینی نان شیرمال شما گلوله‌‌ای نشود.

حال به سراغ خمیرمایه رفته و تست کنید به عمل آمده است یا خیر. در صورتی که خمیرمایه آماده باشد؛ باید حباب‌های کوچکی در سطح خمیرمایه زده شده باشد.

در صورتی که خمیرمایه عمل نیامده بود برای تهیه نان شیرمال ترکی باید آن را در مکان گرمی قرار دهید. در گذشته زمانی که در زمستان این خوراکی را تهیه می‌کردند؛ خمیرمایه را در پتو می‌پیچیدند.

اگر خمیرمایه آماده بود به آرامی آن را به مخلوط آرد اضافه کنید. شیر را نیز در کنار خمیرمایه اضافه کرده و خوب به هم بزنید. به طوری که تمام مواد یکدست شوند.

حال باید از سرپنجه‌های هنرمندتان استفاده کنید. لازم است حدود شش دقیقه خمیر را به خوبی ورز دهید. اما توجه داشته باشید که این خمیر باید کمی چسبنده باشد. بنابراین روی میز کار آرد نزنید.

مهم­ترین مرحله تهیه نان شیرمال ترکی:

مهم-ترین-مرحله-تهیه-نان-شیرمال-ترکی

 

بیشتر بدانید:

طرز تهیه نان‌ سیمیت

طرز تهیه نان فطیر خانگی

پس از اینکه خمیر را به خوبی ورز دادید نوبت به تقسیم بندی آن می‌رسد. برای این مقدار مواد اولیه شما می‌توانید ۴ تا ۶ قطعه نان شیرمال ترکی داشته باشید.

زمانی که خمیر را تقسیم کردید هر قسمت را بردارید. آن را به صورت گلوله‌‌ای در آورید. در واقع به اصطلاح چانه گیری کنید. این کار به مغز پخت و پوک شدن نان کمک می‌کند.

حال سینی فر را کمی چرب کنید. نان شیرمال‌های خود را روی آن بچینید. یک پلاستیک بردارید و سینی فر را درون آن قرار دهید. خمیر نان شما نیز همانند دیگر نان‌ها نیاز به استراحت دارد.

زمانی وقت استراحت خمیر به پایان می‌رسد که حجم آن دو برابر شده باشد. همچنین زمانی که انگشتتان را در مرکز خمیر فرو می‌برید؛ جای آن باقی بماند.

در مرحله بعدی برای تهیه نان شیرمال ترکی لازم است خمیرها را یکی یکی از سینی خارج کنید. وردنه‌‌ای بردارید و به خوبی آن‌ها را صاف کنید. زمانی که قطر خمیر به حدود یک و نیم سانتی متر رسید کافی است. حال خمیر به شکل بیضی برش دهید.

نان بپزید!

حال سینی فر را کمی چرب کنید. نان شیرمال‌های خود را روی آن بچینید و کمی روی آن‌ها را با زرده تخم مرغ و قلمو‌تر کنید. البته مواد دیگری را نیز می‌توانید در این مرحله روی نان قرار دهید.

توجه داشته باشید که باید مقداری فاصله میان چانه‌ها داشته باشید. چرا که زمانی که آن‌ها را در فر قرار دهید و کمی حرارت ببینند؛ از خود باز می‌شوند. در این حالت نباید با خمیرهای دیگر تماس داشته باشند.

فر را روشن کرده و در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت قرار دهید. این دما معادل ۱۷۵ درجه سانتی گراد است. اجازه دهید فر حدود پنج دقیقه‌‌ای به خوبی گرم شود.

سپس سینی نان شیرمال که آماده کرده‌‌اید را درون فر قرار دهید. بهتر است برای تهیه نان شیرمال ترکی از وسط فر استفاده کنید. همچنین با روشن کردن حالت گریل می‌توانید نان خوش قیافه‌تری میل کنید.

زمانی که نان‌ها به خوبی پخته شد آن‌ها را از فر خارج کنید اما از سینی فر خیر! پس از حدود پانزده دقیقه می‌توانید نان‌ها را از سینی فر جدا کنید.

در آخرین مرحله باید از مقداری کره استفاده کنید. کره را بردارید و روی نان شیرمال بمالید. نوش جان!

چگونه نان شیرمال خوشمزه‌تری داشته باشیم؟

چگونه-نان-شیرمال-خوشمزه‌تری-داشته-باشیم؟

هر چقدر به خمیر بیشتر استراحت بدهید پوک‌تر می‌شود. البته فراموش نکنید که مکان خمیر هم از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید آن را در مکان گرمی همچون کنار شوفاژ قرار دهید.

در بسیاری از خمیرها لازم است وقتی می‌خواهید به خمیر استراحت بدهید روی آن را بپوشانید. بهتر است در این مرحله پلاستیک با خمیر تماس نداشته باشد. اما باید تمام درب کاسه را بپوشاند.

در تهیه تمام نان‌های ایرانی ورز دادن خمیر از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. به طوری که می‌تواند طعم اصلی نان شما را تغییر دهد.

در تهیه نان شیرمال ترکی نیز همینطور است. در صورتی که کم ورز دهید خمیر به خوبی آماده نمی‌شود. اگر هم زیاد آن را ورز دهید خمیر خشک شده و ترک بر می‌دارد. همین است که از قدیم گفته‌‌اند اندازه نگه دار که اندازه نکوست!

اگر یک نان پوک و خوشمزه می‌خواهید از آب استفاده کنید. بهتر است زمانی که خمیر را در فر قرار می‌دهید؛ یک کاسه آب را نیز به همراه آن قرار دهید. بخار آب موجب پوک شدن و طراوت بیشتر خمیر می‌شود.

نان شیرمال خوشمزه، تازه و پوک با این توصیه ­ها:

نان-شیرمال-خوشمزه،-تازه-و-پوک-با-این-توصیه-ها

اگر می‌خواهید خمیر هنگام ورز دادن به دستتان نچسبد از کمی روغن استفاده کنید. دستانتان را روغنی کرده و ورز دهید. البته توجه داشته باشید که هرچه بیشتر ورز دهید؛ خمیر کمتر می‌چسبد.

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند خمیر پوک‌تری به شما بدهد؛ حوله خیس است. بهتر است زمانی که چانه گیری کردید؛ خمیر را در یک حوله خیس قرار دهید. سپس باقی مراحل را ادامه دهید.

در تمام دستور‌های شیرینی پزی کره عملکرد بهتری نسبت به روغن دارد. در صورتی که کره دارید؛ دیگر از روغن استفاده نکنید.
روی نان‌ها را می‌توان با مواد مختلفی تزئین کرد. اما رایج‌ترین ماده برای تزئین این نان ایرانی، کنجد سفید می‌باشد. شما می‌توانید آن را از نانوایی‌ها یا عطاری‌های سراسر کشور تهیه کنید.

تهیه نان شیرمال ترکی اصلاً سخت نیست. برخی تصور می‌کنند تهیه نان‌های ایرانی در خانه‌های امروزی بسیار مشکل است. اما اینطور نیست. تنها زمانی آن را متوجه می‌شوید که خودتان امتحان کنید!

دیدگاه ها
برچسب های مرتبط