صفحه نخست > راهنمای آشپزی > 3 روش مختلف برای طرز تهیه پولکی

3 روش مختلف برای طرز تهیه پولکی

پولکی که یکی از سوغاتی های اصفهان می باشد؛ به عنوان یک شیرین کننده نه چندان مضر می تواند به سلامتی شما کمک شایانی کند. از این رو باید به هنر دست اصفهانی ها ایمان داشته باشید.

در اصفهان درب هر خانه‌‌ای را که به صدا در آورید؛ تعدادی پولکی در آن دیده می‌شود. مردم خونگرم اصفهان به جای استفاده از قند، از پولکی به عنوان چاشنی شیرین کننده استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید کلمه پولکی در اصفهان از دو بخش می‌آید. کلمه «پول» و «ک» که به معنی پول کوچک یا پول مانند است. آن هم اشاره به اندازه و گرد بودن پولک یا همان پولکی دارد.

شیرینی پولکی از قند کمتر است. همچنین در دهان بدون نیاز به جویدن آب می‌شود. از این رو بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند ضرر کمتری برای بدن دارد. این شیرین کننده خوشمزه در دسته آبنبات‌ها جای می‌گیرد. در صورتی که دوست دارید آن را در منزل درست کنید؛ با خورستان همراه بمانید.

طرز تهیه پولکی

مواد لازم تهیه پولکی کنجدی

شکر یک لیوان

هل به میزان لازم

کنجد بوداده دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه پولکی کنجدی

یک ماهیتابه نسوز را انتخاب کرده و روی حرارت قرار دهید. حرارت زیر ماهیتابه شما باید ملایم باشد. سپس شکر را درون ماهیتابه ریخته و اجازه دهید آب شود. توجه داشته باشید که در این مرحله اصلاً نباید شکر را به هم بزنید.

در مرحله بعدی باید شکر را به سرعت و به خوبی هم بزنید. البته زمانی که شکر به خوبی آب شد باید این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که شعله را نیز باید کم کنید تا شکر نسوزد.

آن قدر این کار را ادامه دهید تا از شکر مایه صافی به دست آید. سپس کنجد‌ها و هل را به آن بیفزایید. بهتر است این کار را سریع انجام دهید. چرا که شکر به سرعت خود را می‌گیرد. در این مرحله لازم است حرارت را به طور کامل خاموش کنید.

سینی استیل را بردارید و کف آن را به خوبی چرب کنید. در مرحله بعدی تهیه پولکی باید آن را به صورتی که دوست دارید در سینی بریزید.

در مدل سنتی از قالب‌های گرد کوچک برای این کار استفاده می‌شود. اگر از این قالب‌ها استفاده می‌کنید باید ابتدا سینی را به طور کامل از مواد پر کرده و سپس قالب بزنید. اما اگر قالب نداشتید نیز می‌توانید به صورت دلخواه قالب بزنید.

اجازه دهید پولکی کنجدی شما به طور کامل خنک شود. سپس می‌توانید آن را از سینی جدا کنید.

همانطور که می‌دانید دستور تهیه‌های مختلفی برای تهیه پولکی ارائه شده است. هر کدام از این دستور تهیه‌ها باب میل تعدادی است. بنابراین دو دستور العمل دیگر نیز در این مقاله به شما ارائه می‌شود.

طرز تهیه پولکی کنجدی

مواد لازم پولکی نارگیلی

شکر یک پیمانه

سرکه هشت قاشق غذاخوری

پودر نارگیل یک قاشق مرباخوری

آب نصف پیمانه

طرز تهیه پولکی نارگیلی

طی تهیه این پولکی باید ابتدا شکر، سرکه و آب را با یکدیگر درون یک قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید با دل صبر شکر‌ها به آرامی آب شوند.

توجه داشته باشید که همانطور که در دستور قبلی ذکر کردیم در این مرحله به هیچ وجه نباید پولکی را به هم بزنید. بلکه می‌توانید با تکان دادن قابلمه و یا حرکات دورانی شکر را به حرکت در آورید.

حتی اگر تمایل دارید پولکی شیرین‌تری داشته باشید می‌توانید ابتدا آب و سرکه را افزوده و اجازه دهید به درجه جوش برسند. سپس به سراغ شکر رفته و آن را در بازه‌های زمانی حدود یک دقیقه‌‌ای بیفزایید. توجه داشته باشید که طی این روش تهیه پولکی، شکر بیشتری مصرف می‌شود.

اجازه دهید شربت شما به غلظت کافی برسد. زمانی که این غلظت به اندازه کافی شد؛ نوبت به خاموش کردن حرارت و ترکیب شربت با پودر نارگیل با آن می‌رسد.

همانند دستور تهیه پولکی کنجدی یک سینی استیل یا فلزی را آماده کنید. سریع پولکی‌ها را درون سینی بریزید و قالب بزنید. سپس اجازه داده پولکی‌ها به طور کامل سرد شده و آن‌ها را از سینی جدا کنید.

مواد لازم تهیه پولکی زعفرانی

شکر ۱۵۰ گرم معادل یک پیمانه

آب ۸۱ میلی لیتر معادل ۰. ۲۲ پیمانه

سرکه انگور ۴۰ میلی لیتر معادل ۰. ۴۱ پیمانه

زعفران حل شده ۱۴ میلی لیتر معادل یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه پولکی زعفرانی

همانند دستور تهیه قبلی شکر را به همراه آب و سرکه روی حرارت ملایم قرار داده و از هم زدن جلوگیری کنید. زمانی که شکر به خوبی آب شد و مواد به غلظت کافی رسید؛ باید زعفران را به دیگر مواد بیفزایید.

برای اینکه بفهمید مواد شما آماده است باید یک تکه یخ در اختیار داشته باشید. مقداری از مواد را روی یخ بریزید. در صورتی که به سرعت خود را گرفت و بست؛ به این معنی است که پولکی‌ها آماده مرحله قالب زدن می‌باشند.

همانند دستور تهیه پولکی قبلی سینی را آماده کنید. پس از سرد شدن مواد پولکی می‌توانید آن‌ها را جدا و خرد کنید. توجه کنید که بهتر است کمی بیشتر از زمانی که انتظار دارید به پولکی‌ها بدهید تا سرد شوند.

طرز تهیه پولکی زعفرانی

مهم‌ترین نکات تهیه پولکی

اگر قبل از اینکه شکر به خوبی آب شود مواد را به هم بزنید پولکی‌های شما ساختار و رنگ دلخواه شما را نخواهند یافت. بنابراین به انجام حرکات دورانی و تکان دادن قابلمه اکتفا کنید.

در تمامی دستور تهیه‌ها از سرکه انگور استفاده کنید. البته می‌توان از سرکه خرما نیز بهره برد اما طعم آن چندان باب میل افراد نمی‌شود. از این رو سرکه انگور بهترین گزینه است.

زمانی که مواد را می‌خواهید قالب بزنید تلاش کنید با کمترین قطر ممکن این کار را انجام دهید. حتی بهتر است با استفاده از یک قاشق کمی روی پولکی‌ها را فشار دهید تا به خوبی تخت شوند. پولکی‌های با قطر کمتر برای دندان‌ها بهتر هستند.

می‌توانید برای خشک شدن پولکی‌ها از هر ظرفی استفاده کنید اما بهتر است از ظروف فلزی به خصوص آلومینیومی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک ورق آلومینیوم برای این کار استفاده کنید.

مهم‌ترین نکته‌‌ای که باید هنگام تهیه پولکی در نظر داشته باشید میزان حرارت دهی به آن است. در واقع فوت کوزه گری اصفهانی‌ها در میزان حرارت دهی به پولکی‌ها نهفته است.

اگر پولکی‌ها در معرض حرارت بالا باشند مزه تلخی به خود می‌گیرند. این مزه تلخی را می‌توان به سادگی هنگام میل کردن پولکی احساس کرد. همچنین اگر پولکی‌ها حرارت کمی به خود ببینند ساختار شکننده نخواهند یافت. همچنین بیش از اندازه سفت می‌شوند.

از مواد مختلف دیگری نیز می‌توان در تهیه آبنبات پولکی استفاده کرد. تنها کافی است بدانید چطور آن را به این دستور بیفزایید. برای مثال می‌توان در آن از کاکائو و شکلات نیز استفاده کرد. شکلات آب شده یا کاکائو حل شده پولکی‌های خوشمزه‌‌ای می‌دهند.

تهیه پولکی همانطور که تا به حال فهمیدید اصلاً کار سختی نیست. هر خانم خانه داری می‌تواند با کمک گرفتن از خورستان پولکی‌های خوشمزه درست کند. تنها کافی است اگر سوالی دارد؛ در ذیل این مقاله برایمان نگارش کند.

دیدگاه ها

دستورهای آشپزی مرتبط

طرز تهیه کیک موزی

طرز تهیه کیک موزی

کیک موزی یکی از خوشمزه‌ترین و در عین حال متفاوت‌ترین کیک هایی است که در خورستان به شما معرفی می‌کنیم. بپزید؛ لذت ببرید؛ نظراتتان را از ما محروم نکنید!

این کیک با موادی ساده...

طرز تهیه شیرینی دو رنگ

طرز تهیه شیرینی دو رنگ

اگر به دنبال شیرینی هستید که اوج خلاقیت و نبوغ شیرینی پزی شما را به نمایش می‌گذاریم. شیرینی دورنگ و طرز تهیه شیرینی دورنگ یکی از بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌رود. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شیرینی‌های...

طرز تهیه شیرینی کوکی

طرز تهیه شیرینی کوکی

اگر دنبال یک شیرینی کوچک که بچه‌ها عاشق آن شوند، می گردید؛ شیرینی کوکی یکی از بهترین انتخاب ها است. اگر شما هم به تهیه این شیرینی علاقه مند شدید؛ با ما همراه باشید.

کوکی‌ها شیرینی‌های...

طرز تهیه قطاب خانگی

طرز تهیه قطاب خانگی

قطاب یکی از مشهور‌ترین و در عین حال خوش مزه‌ترین شیرینی‌های ایرانی به شمار می‌رود. این شیرینی از گذشته تا به امروز به روش‌های مختلفی تهیه شده است. امروزه قطاب در سراسر کشور پخته می شود اما زادگاه...

شیرینی های پرطرفدار ایرانی و نکات آنها

شیرینی های پرطرفدار ایرانی و نکات آنها

شیرینی های ایرانی با عطر و طعم ناب خویش طرفداران بسیار زیادی دارد. بسیاری از ما افراد ترجیح می دهیم برای مهمانی ها، مجالس خاص، عید نوروز و دیگر مراسم ها شیرینی های ایرانی را درست کنیم. برخی از...